ARŞİMET KİMDİR

Arşimet (Archimedes), M.Ö. 287 - 212 tarihleri arasında yaşamış Sicilya doğumlu Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendistir. Bir hamamda yıkanırken bulduğu söylenen suyun kaldırma kuvveti bilime en çok bilinen katkısıdır fakat çoğu matematik tarihçisine göre integral hesabının kurucusu da yine Archimedestir

Marcellus, Sirakuza’yı işgal ettiğinde, Archimedes isimli bir mühendisin icat ettiği silahlar sebebiyle şehri almakta çok güçlük çekmişti. Bunların çoğu mekanik düzeneklerdi ve kimi bilimsel kurallardan esinlenirek meydana getirilmişti. Sözgelimi, makaralar aracılığı ile çok ağır taşlar burçlara kadar çıkarılıyor ve mancınıklar aracılığı ile çok uzaklara fırlatılıyordu. Hatta Archimedes’in aynalar kullanmak suretiyle Roma donanmasını yaktığı da söylenmektedir. Ancak bütün bunlara karşın M.Ö. 212 yılında Romalılar Sirakuza’yı işgal ettiler ve şehrin diğer üst düzey kişileri ile Archimedes’i de öldürdüler. Rivayete göre, bu esnada Archimedes toprak üzerine çizdiği bir problemin çözümünü düşünüyormuş ve yanına yaklaşan Romalı bir askere oradan uzaklaşmasını ve kendisini rahat bırakmasını söylemiş; fakat asker Archimedes’e aldırmayarak hemen öldürmüş. Tarihin çok ender yetiştirdiği bu çok yetenekli mucidin öldürülüşü Romalı generali de çok üzmüş.Arşimet M.Ö. 3. yüzyılda Syrakusa’da yaşamıştır. Kaldıraç deneyleri, Arşimet burgusu buluşu ve sıvıların dengesi kanunları ile ünlüdür. Fakat biz onu hamamdan bir anda çıplak bir şekilde fırlayıp sokaklarda “Buldum! Buldum!” diye bağırarak koşmasıyla tanırız.
Arşimet’i o gün hamamdan fırlayıp sokaklarda çıplak koşturacak kadar heyecanlandıran olay nedir? Her şey Syrakusa kralının yeni bir taç istemesiyle başlar. Kral kuyumcusunu çağırır. Kuyumcuya kendisine saf altından bir taç yapmasını buyurur. Taç hazırlanıp kendisine sunulduğunda birden içine bir kuşku düşer. Kral her şeyden kuşkulanan bir adamdır. Ya taç saf altından değilse, içine değeri altından daha az olan gümüş ya da bakır eklenmişse? Altının ilginç bir özelliği vardır. Ne kadar öteki metallerle karışırsa karışsın kendi rengini, parlaklığını korur. Kuyumcular saf altını 24 ayar olarak adlandırırlar. Ayar, değerli taşların ağırlık ölçü birimidir. Bir ayar 200 miligrama denk gelir. Altından yapılmış takılara dikkat ederseniz, kimisinin 14 ayar olduğunu görürsünüz. Takının üzerinde onun 14 ayar olduğunu gösteren bir damga vardır. Takının 14 ayar olması, içinde % 58 altın, % 42 gümüş, bakır ya da diğer metallerden bulunduğunu gösterir. Bu karışım, takının daha sağlam olmasını sağlar. Ama karışım kesinlikle saf altın görünüşüne sahiptir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !